Blog

Jaką rolę w obwodowych systemach wykrywania włamań odgrywają przetworniki piezoelektryczne?

ogrodzenie

Dynamiczny rozwój systemów monitorowania oraz systemów alarmowych sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo posesji, takie jak np. obwodowe systemy wykrywania włamań, wykorzystujące przetworniki piezoelektryczne. Jakie są ich rodzaje, jak działają i co sprawia, że są tak często wykorzystywane? Odpowiedzi znajdą Państwo we wpisie na naszym blogu.

Systemy wykrywania włamań wewnętrzne i zewnętrzne

Systemy wykrywania włamań wykorzystujące przetworniki piezoelektryczne znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jest to technologia bardzo uniwersalna. Występuje w systemach napłotowych, zakopywanych, jak i czujkach do wnętrz. Na całym świecie zainstalowanych jest ponad 10000 kilometrów kabli napłotowych i zakopywanych DEA Security, opartych na czujnikach piezoelektrycznych.

Detekcja za pomocą czujników piezoelektrycznych polega na przetworzeniu sił oddziałujących na sensor na napięcie elektryczne. Aby uzyskać wysoki poziom ochrony, zaleca się montaż zaawansowanych technologicznie systemów wykrywania włamań, które łączą w sobie kilka technik detekcji.

Obwodowe systemy wykrywania włamań Serir

Przykładem prostego systemu piezodynamicznego, który może być wykorzystywany do ochrony małych obwodów mieszkalnych oraz większych obwodów jest DEA Serir 50 – montowany na ogrodzeniu system wykrywania włamań, wykorzystujący pasywne czujniki w okablowanych szeregach o długości 50 metrów. System ten, dzięki szeregowi czujników, umożliwia dokładną identyfikację strefy pod alarmem i łatwe sparowanie z systemami nadzoru wizyjnego.

Bardziej zaawansowanym systemem wykrywania włamań, jest DEA Serir P2P. System ten montowany jest na różnego rodzaju ogrodzeniach. Dzięki technologii tożsamości punktowej Point ID umożliwia bardzo precyzyjną lokalizację intruza, z dokładnością do pojedynczego czujnika.

Obwodowe systemy wykrywania włamań DEA Fusion P2P

Systemy detekcji intruzów DEA Fusion P2P wykorzystują do detekcji zarówno przetworniki piezoelektryczne, jak i akcelerometry MEMS. Dane zgromadzone przez oba źródła sygnałów są analizowane przez algorytmy zaprogramowane do rozpoznawania różnych typów włamań. Zastosowanie dwóch technik detekcji (przetwornika piezoelektrycznego i akcelerometru) w jednym czujniku zapewnia bardzo wysoką skuteczność systemu. Alarm wyzwalany jest w momencie odebrania sygnału z dwóch różnych źródeł, co ogranicza ryzyko wystąpienia fałszywego alarmu. System detekcji intruzów DEA Fusion P2P ma przygotowane siedem inteligentnych algorytmów, które zapewniają maksymalną skuteczność detekcji na niemal każdym rodzaju ogrodzeń metalowych i ścian.

Dlaczego warto montować systemy wykrywania włamań?

Wszystkie oferowane przez naszą firmę obwodowe systemy wykrywania włamań oferują możliwość indywidualnej kalibracji parametrów czujników. Każdy czujnik ma również funkcję samodiagnozy, która pozwala na zlokalizowanie problemu z systemem, zanim dojdzie do awarii. Systemy zapewniają wysoką ochronę przeciwwłamaniową i stanowią istotny element zabezpieczenia obiektu.

Nowoczesne systemy wykrywania włamań wykorzystujące przetworniki piezoelektryczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest dobre zabezpieczenie infrastruktury.  Sprawdzają się w ochronie obiektów przemysłowych, centrów logistycznych, a także budynków mieszkalnych. Jako dystrybutor systemów zabezpieczeń oferujemy fachowe doradztwo techniczne i pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania.