Zastosowanie podczerwieni w ochronie perymetrycznej

system ochrony

Nowoczesne systemy alarmowe wykorzystują nowinki technologiczne oraz rozwiązania, które dają nam więcej czasu na reakcję na włamanie, kradzież lub akt wandalizmu. Systemy obwodowe są dziś bardzo zaawansowane, choć ich użytkowanie jest intuicyjne i nie sprawia nam dziś większych problemów. Na czym polega zastosowanie podczerwieni w takich układach?

Firmy oferujące montaż systemów obwodowych np. napłotowych zwracają uwagę na coraz to dokładniejsze czujniki i układy pozwalające na natychmiastowe informowanie o próbie włamania. Wczesne wykrycie zagrożenia daje nam szansę na szybką interwencję oraz wezwanie pomocy. Rozwój technologii pozwala na coraz większą precyzję systemów antywłamaniowych. Jedną z opcji jej osiągnięcia jest wykorzystanie podczerwieni w alarmach.

Bariery podczerwieni, rozwiązanie warte brania pod uwagę

Podczerwień wykorzystywana jest często w detektorach wbudowanych w systemy antywłamaniowe. To stosunkowo łatwe w obsłudze mechanizmy, które dzięki przystępnej cenie i prostocie montażu oraz konfiguracji zyskały licznych zwolenników. Zaletą podczerwieni jest to, że eliminuje ona problemy związane z czynnikami pogodowymi jak opady deszczu, śniegu, gradu czy mgła. Bariera podczerwieni o wysokiej wydajności to rozwiązanie, które warto wykorzystać do ochrony obiektów, które wymagają maksymalnego poziomu bezpieczeństwa np. obiektów wojskowych, rządowych, obiektów przemysłowych i zakładów karnych lub elektrowni. Oferują one bardzo wysoką skuteczność detekcji intruzów i prób dostania się na chroniony teren. Tego rodzaju bariery wykorzystują niewidoczne dla ludzkiego oka fale, które wysyłane są i odbierane przez zamontowane w dogodnym miejscu nadajniki i odbiorniki. W przypadku przerwania przesyłanej wiązki dochodzi do uruchomienia alarmu. Takie bariery oferują zazwyczaj zasięg do 100 metrów na zewnątrz budynku oraz do 500 metrów wewnątrz.

Bariery do zadań specjalnych

Szukając specjalistycznych systemów ochrony, warto rozważyć dedykowane bariery podczerwieni. Niektóre systemy skupiają się na ochronie fasad, tarasów i przejść. Dzięki synchronizacji optycznej, wykorzystaniu maksymalnie 12 wiązek oraz różnicowaniu barier gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Taka bariera wymaga instalacji nadajnika i odbiornika w postaci dwóch kolumn, które powinny znajdować się naprzeciw siebie. Dzięki niewielkim rozmiarom można je dowolnie ustawić w zasięgu balkonu lub tarasu, są tak dyskretne, że nie zakłócą estetki elewacji. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które odporne są na działanie czynników pogodowych oraz są niewidoczne gołym okiem dla osób postronnych. Bariera do ochrony przestrzeni w zasięgu okien, przejść i bram przeznaczona jest do małych obiektów przemysłowych oraz domów jednorodzinnych. Można montować ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ochranianego obiektu. W wyjątkowej sytuacji można wykorzystać ją również do ochrony dachu. Występuje w wielu wersjach różniących się od siebie ilością wiązek podczerwieni oraz zasięgiem. Podobnie jak poprzedni model odporna jest na działanie deszczu, wiatru, gradu oraz zmiany temperatury.