Po co nam zamki szyfrowe?

Zamki szyfrowe to bardzo prosty i wygodny w użyciu sposób na zabezpieczenie różnego rodzaju pomieszczeń, szaf lub szafek. W tym artykule wyjaśnimy, czym właściwie jest zamek szyfrowych, jak działa i gdzie może być zastosowany.

Rodzaje zamków szyfrowych

Możemy wyróżnić dwa typy zamków szyfrowych:

  • zamki szyfrowe mechaniczne
  • zamki szyfrowe elektroniczne

Podziału tego dokonujemy na podstawie sposobu zapisywania kodu. Zamki mechaniczne wymagają odblokowania klamki poprzez uruchomienie odpowiedniej kombinacji sprężynowych zapadek, dlatego w ich przypadku nie ma znaczenia kolejność wbijania cyfr kodu. W przypadku zamków elektronicznych informacje są zakodowane cyfrowo. W nowoczesnych typach zamków istnieją dwie możliwości ustawiania kodów: powtarzalne i niepowtarzalne. Kody powtarzalne pozwalają na otwarcie zamka za każdym razem po wpisaniu określonego szyfru. W przypadku kodu niepowtarzalnego możliwe jest tylko jednorazowe otwarcie i zamknięcie drzwi przy pomocy danego szyfru. Zamki elektroniczne umożliwiają też kilka poziomów programowania, np. kod dla użytkownika, dla konserwatora, który ma już więcej uprawnieć i kod master, który ma wszelkie uprawnienia. Poniższa galeria prezentuje po lewej przykład zamku mechanicznego, po prawej – elektronicznego.

Gdzie można użyć zamków szyfrowych?

Zamki szyfrowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w biurach, serwerowniach i innych obiektach użyteczności publicznej, gdzie montowane są m.in. w szafkach. Mogą być użyte również do zabezpieczania wejść na posesję, do gabinetów czy pomieszczeń w domach. Warto przy tym dodać, że nierzadko stosowane są w drzwiach frontowych. Elektroniczne zamki szyfrowe pozwalają na dostęp do domu przy użyciu kodu, telefonu lub specjalnej bransoletki, co eliminuje potrzebę noszenia pęku kluczy. Najczęściej jednak występują w obiektach publicznych.

Nowoczesne zamki szyfrowe z powodzeniem nadają się również do zastosowania w drzwiach wejściowych do mieszkań. Są wytrzymałe, trwałe i doskonale sprawdzają się w przypadku miejsc często użytkowanych z pełnowymiarową klamką. Zapewniają łatwość obsługi, a jednocześnie skutecznie bronią dostępu do pomieszczeń. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie w przypadku mieszkań przeznaczonych na krótko- lub długotrwały wynajem, gdyż pozwalają na ustawienie czasowego kodu, a właściciele mają podgląd na to, kto i kiedy wchodzi do lokalu.

ofercie firmy Aquila Security można znaleźć zarówno zamki szyfrowe elektroniczne, jak i mechaniczne. Za sprawą bardzo urozmaiconej oferty, bez problemu można znaleźć zamek idealnie dobrany do potrzeb i oczekiwań.